Le Mans - Bus

Le Mans 11.06 2019 til 17.06 2019

Grand Prix Tours har busafgang fra Danmark til Le Mans både tirsdag, onsdag og torsdag med ankomst til Le Mans den efterfølgende morgen. Det betyder, at der er stor valgfrihed med hensyn til turens længde. Alle busser kører fra Le Mans igen søndag ca.  kl. 17.30 og er tilbage i Danmark i løbet af mandagen.
På Le Mans bor alle direkte ved banen på Karting Syd. Man kan enten medbringe eget telt eller købe ophold  i et af vores indkvarteringsmuligheder, der står klar til indflytning ved ankomst til Le Mans. Der findes et stort udvalg af indkvarteringsmuligheder. Læs mere nedenfor.

Grand Prix Tours tilbyder (bus):

  • Camp Karting Syd med 4-pers og 6-pers Villa-telte
  • Camp Karting Syd med Bungalows (2-4 pers)
  • Camp Karting Syd i XL telte
  • Camp Karting Syd i XL Comfort telte
  • Camp Karting Syd i TipiCamp telt
  • Camp Karting Syd i Race og Super Race telte
  • Camp Karting Syd i eget telt


Priserne for bus til Le Mans er inkl:
Bustur fra Danmarkt til Le Mans t/r (valgfri afrejse tirsdag, onsdag eller torsdag) - 20 kg bagage + telt/sovepose - Valgte indkvartering under opholdet - Entrebillet ståplads til banen onsdag til søndag - Adgang til Pitwalk fredag - Kørerbesøg af danske kørere på Karting Syd fredag - Storskærm på Karting Syd - Velkomstgave - Rejsegarantifond - Dansk personale på Le Mans

Priserne er ekskl. 
Rejseforsikring og afbestillingsforsikring - evt. arrangementer og madbilletter samt tribuner.

Camps

Vores hovedcamp på Le Mans er Camp Karting Syd. Her bor alle vore fly- og busgæster. Læs alt om campen på dette link - Camps.

JOHN NIELSEN teamchef på LE MANS

Igen i år gentages tidligere års succes med John Nielsen som GPT's teamchef på Karting Syd campen. John Nielsen, der var den første dansker, der i 1990 vandt 24 Timers Le Mans løb, vil med sine store viden sørge for at alle Grand Prix Tours gæster bliver opdateret omkring Le Mans. Der er selvfølgelig også mulighed for at stille spørgsmål, få autografer og evt. en "selfie".

Program & arrangementer

Under opholdet på Le Mans har Grand Prix Tours et stort og varieret program med en del spændende arrangementer. Flere af disse er gratis og inkluderet i prisen, men der er også en del som kan tilkøbes ved bestilling. Se hele programmet og alle arrangementer - Se program.

Læs i øvrigt kort om arrangementerne her:


Banen & TriBUNER

I forbindelse med dit ophold på Le Mans er der også mulighed for at købe tribunebilletter. Se banekort og tribuneplan herunder.

  • Se Kort over Le Mans banen - klik
  • Se Tribunekort & priser - klik
Pris fra:
3.790,-
Dage:7
INKLUDERET I REJSENS PRIS
* Busrejse til Mans t/r
* Plads til opstilling af eget telt
* Entrebillet ståplads til banen
* Adgang til Pitwalk fredag
* Rejsegarantifond
* Dansk personale på Le Mans.
Transportmåde:Bus Sjælland/Fyn/Jylland
Bestil rejse

Information

Information om busrejsen

Alle busrejser køres som non-stop kørsel til Le Mans. I dagtimerne holdes der pause ca. hver 4. time, så der er mulighed for at strække ben, ryge og evt. få noget at spise på rastepladserne. Fra midnat til ca. 08.00 om morgenen er der ingen pauser. 

Undervejs vil der i bussen være mulighed for at købe øl, vand og kaffe samt en let snack som fx. toast eller lign.. Medbringes egne mad- og drikkevarer, skal disse nydes udenfor bussen i pauserne. På busrejsen er det tilladt at medbringe 1 stk baggage samt 1 telt/luftmadras/sovepose (total 20 kg) og 1 stk. håndbagage pr. person. Bagage herudover skal bekræftes inden afrejse. Alle bagagedele skal være forsynet med navn og adresse.

Ankomst & Afrejse

Mødetid for afrejse er 15 min. før afgang. Afrejsetidspunkt og -sted fremgår af rejsebeviset. Eventuel ændring i opsamlingssted koster et gebyr på kr. 200,- (min. 7 dage før afrejse). Hvis I er flere,  der rejser sammen, og ikke påstiger bussen samme sted, skal der påregnes busskifte på ud og hjemrejsen. 

Ved ankomst til Karting Syd byder vores personale på Le Mans jer velkommen. Her får I yderligere information om udlevereing af entrebilletter, øvrige billetter samt anvisning af indkvartering. Hjemrejsetidspunktet fra Le Mans er ca.  kl. 17.30 om søndagen (løbet slutter kl. 15.00). Vær opmærksom på, at du selv har ansvaret for, at din bagage er med rette bus - også efter eventuelt busskifte (al bagage er på eget ansvar).

Nederst på siden ses tabel med vejledende køretider. Der tages forbehold for ændringer og forsinkelser. 

Tips

Rejs i let og løst tøj. Vi anbefaler at der medbringes en lille pude og et tæppe til natten. Pak toiletsager i håndbagagen, da du ikke har adgang til den øvrige bagage undervejs. Det er også en god ide at have lidt valuta til brug på rastepladserne samt til opholdet i Le Mans de første par dage.

Køreplan

  SJÆLLAND AFREJSE HJEMKOMST
  Køge, Ølby Station 09:30 13:20
  Sjælør, Station 10:00 13:40
  Roskilde, Ny Østergade 10:30 14:00
  Slagelse, Stop 39 11:15 12:30
  FYN    
  Odense, Afk. 50 v/McDonald 12:15 11:45
  Fredericia, Banegaard 13:00 11:00
  JYLLAND    
  Ålborg, P-plads ved Th. Sauersvej 10:00 14:00
  Hobro, Afk. 33 ved Shell 10:30 13:30
  Randers Hallens P-plads 11:10 13:00
  Århus, Musikhuset 12:00 12:10
  Vejle, DTC v/ motorvejen 12:50 11:00
  Godset, Kolding 13:30 10:30
  Haderslev, Samkørselsplads ved OK 14:00 09:50
  Rødekro, Afk. 70 ved Statoil 14:15 09:30
  Padborg, OK Serviceventer 14:30 09:00

Forbehold for ændringer i køretider.

Øvrige praktiske informationer
Læs mere - klik

Afgange og priser

AfrejsedatoTransportmådeDestinationLedige pladserFra pris
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Bungalow - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 88.790,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 2 pers Bungalow.
BESTIL SENEST 31/5 OG SPAR KR. 1.000 PER PERSON
Mere end 86.990,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS: Karting Syd, eget teltMere end 83.790,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Racetelt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 83.990,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - SUPER Racetelt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 84.790,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 4 pers villatelt telt - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 87.490,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL telt. Pris pr. pers. v/2 pers.
SPAR KR. 500 PER PERSON - BESTIL NU. NOMALPRIS 5990
Mere end 85.490,-Bestil
11/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL COMFORT. Pris pr. pers. v/2 pers.
BESTIL NU OG SPAR KR. 500 PER PERSON
Mere end 85.990,-Bestil
12/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS: Karting Syd, eget teltMere end 83.790,-Bestil
12/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Racetelt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 83.990,-Bestil
12/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL COMFORT. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 86.490,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Bungalow - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 88.790,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 2 pers Bungalow.Mere end 87.990,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS: Karting Syd, eget teltMere end 83.790,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Racetelt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 83.990,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - SUPER Racetelt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 84.790,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 4 TipiCamp - Pris pr pers v/4 pers.Mere end 85.990,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 4 pers villatelt telt - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 87.490,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL telt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 85.990,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL COMFORT. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 86.490,-Bestil

Indkvartering

Karting Syd - Race telt. 2 pers.

Karting Syd - Race telt. 2 pers.

Racetelte - opstillet og klar til indflytning Siden den spæde start for 20 år siden har de små iglo-telte været et populære valg på Le Mans. Vi kalder dem for Race-...
Karting Syd - Super Race telt 2-3 pers

Karting Syd - Super Race telt 2-3 pers

Super Racetelt - lidt mere komfort Det smarte kuppelformede Super Racetelt er de sidste par år blevet aldeles interessante. Teltenes største fordele er, at du her kan stå n&ael...
Karting Syd - XL Telt

Karting Syd - XL Telt

XL Telte - med 2 soveKABINER I 2011 introducerede vi XL telte på Le Mans. En mellemting mellem det lille Race telt og vore noget mere luksuriøse Luksus Telte. Disse giver den ek...
Karting Syd -  XL COMFORT

Karting Syd - XL COMFORT

XL COMFORT - med senge og lys – NYHED Selve XL Comfort teltet er identisk med de velkendte XL telte. Forskellen skal findes i udstyret. I stedet for luftmadrasser, er di...
Karting Syd - 4 pers Villatelt

Karting Syd - 4 pers Villatelt

VILLAtelte H4 - komfort telt på Le Mans Er du træt af små telte, luftmadrasser, ingen plads, ingen lys m.v... Med andre ord, er du blevet for magelig til camping på d...
Karting Syd - 6 pers. Villatelt

Karting Syd - 6 pers. Villatelt

VILLAtelte H6 - telt med god plads Er du træt af små festivaltelte, luftmadrasser, ingen plads, ingen lys m.v... Med andre ord, er du blevet for magelig til camping på den primi...
Karting Syd -  2 pers Bungalow

Karting Syd - 2 pers Bungalow

Bungalows - lidt mere privatliv  på Le mans De velkendte og populære Race Bungalows på Karting Syd fåes nu også i en mindre udgave til 2 personer. Det er i...
Karting Syd - 4 pers Bungalow

Karting Syd - 4 pers Bungalow

Bungalows - komfort på Le mans Bo i dejlige Race Bungalows på Karting Syd.  Her får du ekstra god komfort på Karting Syd.  Beskrivelse af Race Bungalows Du bor i...
Karting Syd - TipiCamp

Karting Syd - TipiCamp

GP Tours kan i år tilbyde luksus camps for livsnydere. Som noget helt nyt, kan du til Le Mans 2019 overnatte i   Grand Prix Tours's  TIPICAMP TELTE , som er til dem som ønsk...