Teknisk knockout kan afgøre titelkampen

Teknisk konskout kan afgøre titelkampen

F1-journalist Peter Nygaard rapporterer fra Formel 1 i Holland 2025

Bliver VM-fighten mellem Oscar Piastri og Lando Norris afgjort på teknisk knock-out? Det er spørgsmålet efter et dramatisk Formel 1 i Holland 2025, der i den grad sparkede ’anden halvleg’ af Formel 1-VM 2025 i gang efter sommerferien.

De to McLaren-makkere startede som sædvanlig fra første række, men en aggressiv Max Verstappen møvede sig forbi Norris i første sving. Mad Max ved godt, at han ikke skal forsøge den slags med Piastri, men Norris – på mange måder den pæne dreng i klassen – kan hollænderen stadig intimidere med rå manøvrer.

Mens Piastri trak væk fra feltet, tog det mange omgange inden Norris kom forbi Verstappen, og på det tidspunkt så løbet egentlig ud til at være afgjort som en McLaren 1-2 med Piastri som vinder.

Men et par safetycar-perioder (mere om dem senere) og stærk kørsel fik Norris tæt på teamkammeraten, og der var lagt op til en duel a la den, der på sidste omgang afgjorde Ungarns Grand Prix inden sommerferien.

Så kom den tekniske knockout. Med få omgange tilbage rapporterede Norris om røg i cockpittet. McLaren ville søndag aften ikke afsløre detaljer – kun at det handlede om et ’chassis problem’ (i modsætning til et motorproblem). Resultatet var i alle tilfælde, at Norris stoppede bare otte omgange fra mål, og med nul point til englænderen og 25 til Piastri, har australieren nu en solid VM-føring på 34 point.

Den første safetycar-periode kom efter 24 omgange, da Lewis Hamilton crashede. Der var begyndt at falde en let støvregn, og at det skulle blive en syvdobbelt verdensmester, der blev det eneste offer for den småfedtede bane, siger meget om Hamiltons sæson. Inden crashet havde han kørt for hurtigt i en gul flagzone, og det bedømte dommerne efter løbet til to klip i licensen og en grid-straf på fem placeringer. Det giver Sir Lewis en svær start på sin første optræden for Ferrari i Monza. Som antydet: Ikke nogen god sæson…

Der var også en Ferrari indblandet i den anden safertycar-periode. Leclerc var netop kommet ud af pitten, da Kimi Antonelli ramlede ind i ham, og så var der to Ferrari-vrag – på hver sin side af banen – i Sving 3. Den italienske teenagers lidt for friske manøvre blev af dommerne bedømt til to klip og en tidsstraf på 10 sekunder.

Verstappen, der ikke kunne holde McLaren-kørernes opskruede tempo, fik en solid andenplads ud af sin hjemmebaneløb, og Isack Hadjar understregede med sin tredjeplads og første podie-optræden, at rookie-generationen 2025 er den stærkeste i mange år. Det blev understreget af Oliver Bearman, der på grund af motorskift startede fra pitten, men ikke desto mindre kom i mål på sjettepladsen.

Formel 1-feltet er allerede på vej til Italien, hvor der efter den snævre, snoede bane i Zandvoort venter VM-kalenderens eneste, reelle højfartsbane i Monza.

Formel 1 i Holland 2025 - Podium

DE ALTERNATIVE NYHEDER FRA HOLLAND

Formel 1-journalist Peter Nygaard med de alternative nyheder, du kun ser hos Grand Prix Tours.

McLAREN ’HATTRICK’ PÅ AUKTION

McLaren afvikler sammen med RM Sotheby´s en auktion ved sæsonfinalen i Abu Dhabi. Her kommer tre af teamets biler, der endnu ikke har kørt en eneste meter, under hammeren: Velhavende McLaren-fans kan købe et eksemplar af McLarens F1- og IndyCar-biler fra 2026 og en af teamets Hypercars, der debuterer i WEC i 2027. Bilerne leveres, når de tages ud af aktiv tjeneste. Auktionen skal – udover at skæppe i kassen – understrege, at McLaren er det eneste team, der har vundet motorsportens ’hatttrick’ – Monacos Grand Prix, 24-timersløbet i Le Mans og Indy 500.

400 KM/T I 2026?

Det nye Formel 1-reglement, der introduceres i 2026, vil øge topfarten betydeligt. De nye hybridmotorer skal efter planen have en effekt-fordeling på cirka 55/45 mellem forbrændings- og el-motoren. Den samlede effekt ser ud til at blive næsten 1100 hk, og det vil efter flere F1-ingeniørers mening kunne give en topfart over 400 km/t. Den nuværende topfarts-rekord er 378 km/t og blev sat af Valtteri Bottas (Williams-Mercedes - billedet) i Baku tilbage i 2016.

NÆST-SIDSTE GANG I ZANDVOORT

Det var næst-sidste gang Holland var med i Formel 1-kalenderen. Arrangørerne i Zandvoort vil ikke længere løbe den økonomiske risiko, der er forbundet med et Formel 1-grandprix, og løbet forsvinder efter ’afskedsforestillingen’ i 2026. Holland gjorde comeback i VM-kalenderen i 2021, da Zandvoort overtog den plads, der oprindelig var reserveret til et dansk grandprix i København. Med 2026-løbet når Zandvoort, der debuterede i VM-kalenderen i 1952, op på i alt 36 grand prixer.

RACENIGHT PÅ STRANDBAR

Grand Prix Tours´ legendariske Race Night blev denne weekend afholdt som et BBQ-arrangement på stranden tæt ved Haag. Det blev som altid en hyggelig aften med god mad, drinks og spændende F1-snak. Vi gentager succesen allerede på lørdag på Hotel Crowne Plaza i Milano!