Le Mans - Bus

Le Mans 13.06 2017 til 19.06 2017

Grand Prix Tours har busafgang fra Danmark til Le Mans både tirsdag, onsdag og torsdag med ankomst til Le Mans den efterfølgende morgen. Det betyder at der er stor valgfrihed i hvor lang turen til Le Mans skal være. Alle busser kører fra Le Mans igen søndag kl. 17.30 og er tilbage i Danmark i løbet af mandagen. På Le Mans bor alle direkte ved  banen op på en af vore campingpladser. Man kan selv vælge at medbringe eget telt eller købe ophold i et telt som er slået op og klar til indflytning ved ankomst til Le Mans. Der findes et stort udvalg af telttyper, så der er lidt for enhver smag og pengepung. Læs om både campingpladser og de forskellige telte nederst på siden. 

Grand Prix Tours tilbyder (bus):

  • Camp Karting Syd med 4-pers og 6-pers Luksustelte
  • Camp Karting Syd med Bungalows (max 4 pers)
  • Camp Karting Syd i XL telte
  • Camp Karting Syd i Super Race telte
  • Camp Karting Syd i Race telte
  • Camp Karting Syd i eget telt


Priserne for bus til Le Mans er inkl:
Bustur fra Danmarkt til Le Mans t/r (valgfri afrejse tirsdag, onsdag eller torsdag) - 20 kg bagage + telt/sovepose - Valgte indkvartering under opholdet - Entrebillet ståplads til banen onsdag til søndag - Adgang til Pitwalk fredag - Kørerbesøg af danske kørere på Karting Syd fredag - Storskærm på Karting Syd - Velkomstgave - Rejsegarantifond - Dansk personale på Le Mans

Priserne er ekskl. 
Rejseforsikring og afbestillingsforsikring - evt. arrangementer og madbilletter samt tribuner.

Camps

Vi tilbyder flere forskellige campingpladser på Le Mans. For busgæster er det muligt at bo på enten Camp Karting Syd. Læs alt om dem på dette link - Camps.

JOHN NIELSEN VENDER TILBAGE TIL LE MANS

31 år efter at Danmarks første Le Mans vinder kørte sit første løb på Le Mans vender John Nielsen tilbage i 2017.
Denne gang skal John ikke køre, men varetage opgaven som teamchef hos Grand Prix Tours. John vil med sine store viden sørge for at alle får en super oplevelse og en masse viden om løbet, og måske også en enkelt røverhistorie. Han kommenterer bl.a. "live" fra GPT Camp Karting Syd, hvor vi også har vores storskærm stående. Der er selvfølgelig også mulighed for en lille sludder, autografer og evt. en "selfie".

Program & arrangementer

Under opholdet på Le Mans har Grand Prix Tours et stort og varieret program med en del spændende arrangementer. Flere af disse er gratis og inkluderet i prisen, men der er også en del som kan tilkøbes ved bestilling. Se hele programmet og alle arrangementer - Se program.

Læs i øvrigt kort om arrangementerne her:


Banen & TriBUNER

I forbindelse med dit ophold på Le Mans er der også mulighed for at købe tribunebilletter. Se banekort og tribuneplan herunder.

  • Se Kort over Le Mans banen - klik
  • Se Tribunekort & priser - klik
Pris fra:
3.190,-
Dage:5
INKLUDERET I REJSENS PRIS
* Busrejse til Mans t/r
* Plads til opstilling af eget telt
* Entrebillet ståplads til banen
* Adgang til Pitwalk fredag
* Rejsegarantifond
* Dansk personale på Le Mans.
Transportmåde:Bus Sjælland/Fyn/Jylland
Bestil rejse

Information

Information om busrejsen

Alle busrejser køres som non-stop kørsel til Le Mans. I dagtimerne holdes der pause ca. hver 4. time så folk kan strække ben, ryge og evt. få noget at spise på rastepladserne. Fra midnat til ca 08.00 om morgenen er der ingen pauser. 

Vi kører i moderne 4* langtursbusser som byder på al den komfort man kan forestille sig. Alle busser er udstyret med toilet, vippesæder, aircondition og video. I bussen vil der blive solgt øl, vand og kaffe samt en let snack som fx. toast eller lign.. Medbringes egne mad- og drikkevarer, skal disse nydes udenfor bussen i pauserne. På busrejsen er det tilladt at medbringe 1 stk baggage samt 1 telt/luftmadras/sovepose (total 20 kg) og 1 stk. håndbagage pr. person. Bagage herudover skal bekræftes inden afrejse. Alle bagagedele skal være forsynet med navn og adresse.

Ankomst & Afrejse

Mødetid for afrejse er 15 min. før afgang. Afrejsetidspunkt og -sted fremgår af rejsebeviset. Eventuel ændring i opsamlingssted koster et gebyr på kr. 200,- (min. 7 dage før afrejse). Hvis i er flere der rejser sammen, og ikke påstiger bussen samme sted, skal der påregnes busskifte på ud og hjemrejsen, således I f.eks er i samme bus fra Padborg. 

BEMÆRK: Om onsdagen tilbydes en hurtigbus fra Sjælland via Rødby. TiIllæg for direkte bus er kr. 100 . Afgang fra Sjælør Station kl. 13.00.

Ved ankomst til rejsemålet byder vores personale på Le Mans jer Velkommen. Her får I yderligere information om udlevereing af entrebilletter, øvrige billetter samt anvisning af teltplads.  Hjemrejsetidspunktet fra Le Mans er kl. 17.30 om søndagen (løbet slutter kl. 15.00). Vær opmærksom på, at du selv har ansvaret for, at din bagage er med rette bus - også efter eventuelt busskifte (al bagage er på eget ansvar).

Nederst på siden ses tabel med vejledende køretider. Der tages forbehold for ændringer og forsinkelser. 

Tips

Rejs i let og løst tøj. Vi anbefaler at der medbringes en lille pude og et tæppe til natten. Pak toiletsager i håndbagagen, da du ikke har adgang til den øvrige bagage undervejs. Det er også en god ide at have lidt valuta til brug på rastepladserne samt til opholdet i Le Mans de første par dage.

Køreplan

  SJÆLLAND AFREJSE HJEMKOMST
  Køge, Ølby Station 09:30 13:20
  Sjælør, Station 10:00 13:40
  Roskilde, Ny Østergade 10:30 14:00
  Slagelse, Stop 39 11:15 12:30
  FYN    
  Odense, Afk. 50 v/McDonald 12:15 11:45
  Fredericia, Banegaard 13:00 11:00
  JYLLAND    
  Ålborg, P-plads ved Th. Sauersvej 10:00 14:00
  Hobro, Afk. 33 ved Shell 10:30 13:30
  Randers Hallens P-plads 11:10 13:00
  Århus, Musikhuset 12:00 12:10
  Vejle, DTC v/ motorvejen 12:50 11:00
  Kolding, Rutebilstation 13:30 10:30
  Haderslev, Samkørselsplads ved OK 14:00 09:50
  Rødekro, Afk. 70 ved Statoil 14:15 09:30
  Padborg, OK Serviceventer 14:30 09:00

Forbehold for ændringer i køretider.

Øvrige praktiske informationer
Læs mere - klik

Afgange og priser

AfrejsedatoTransportmådeDestinationLedige pladserFra pris
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Bungalow - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 86.990,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 4 pers LUKSUS telt - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 87.390,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL telt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 84.990,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS: Karting Syd, eget teltMere end 83.390,-Bestil
13/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Luksus campingvogn - Pris pr pers v/4 pers. Mere end 87.690,-Bestil
14/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Bungalow - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 86.890,-Bestil
14/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 4 pers LUKSUS telt - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 87.290,-Bestil
14/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL telt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 84.890,-Bestil
14/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd, eget teltMere end 83.290,-Bestil
14/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Luksus campingvogn - Pris pr pers v/4 pers. Mere end 87.590,-Bestil
15/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Bungalow - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 86.790,-Bestil
15/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - 4 pers LUKSUS telt - Pris pr pers v/2 pers.Mere end 87.190,-Bestil
15/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - XL telt. Pris pr. pers. v/2 pers.Mere end 84.790,-Bestil
15/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd, eget teltMere end 83.190,-Bestil
15/6Bus Sjælland/Fyn/JyllandBUS. Karting Syd - Luksus campingvogn - Pris pr pers v/4 pers. Mere end 87.490,-Bestil

Indkvartering

Karting Syd - Race telt. 2 pers.

Karting Syd - Race telt. 2 pers.

Racetelte - opstillet og klar til indflytning Siden den spæde start for snart 20 år siden har de små iglo-telte været et populære valg på Le Mans. Vi kalder dem for...
Super Race telt 2-3 pers

Super Race telt 2-3 pers

Super Racetelt - lidt mere komfort Det smarte kuppelformede Super Racetelt er de sidste par år blevet aldeles interessante.  Teltene største fordele er at du her kan så n&...
Karting Syd - XL Telt

Karting Syd - XL Telt

XL Telte - med 2 soveKABINER I 2011 introducerede vi XL telte på Le Mans. En mellemting mellem det lille Race telt og vore noget mere luksuriøse Luksus Telte. Disse giver den ek...
Karting Syd - 4 pers Luksustelt.

Karting Syd - 4 pers Luksustelt.

Luksusttelte H4 - Også plads til forkælelse på Le Mans Er du træt af små telte, luftmadrasser, ingen plads, ingen lys mv... Med andre ord, er du blevet for gammel eller m...
Karting Syd - 6 pers. Luksustelt.

Karting Syd - 6 pers. Luksustelt.

Luksustelte H6 - Mere plads til forkælelse på Le Mans Er du træt af små festivaltelte, luftmadrasser, ingen plads, ingen lys mv... Med andre ord, er du blevet for gammel eller ...
Karting Syd -  Bungalow

Karting Syd - Bungalow

Bungalows - En luksusoplevelse på Le mans BEDSTE INDKVARTERING - bo i dejlige Race Bungalows på¨Karting Syd. Luksusindkvartering for de kræsne. Her får du al den komfo...
Karting Syd, Le Mans

Karting Syd, Le Mans

Karting Syd Karting Syd er vores hoved camp på Le Mans. Den har en super beliggenhed i indercirklen og direkte op ad banen. Der er 200 meter til Porsche kurven og ca. 10 - 15 min gang op til hov...